پودر شیر فوری پر چرب گیاهی Instant fat filled milk powder – IFFMP

تاریخچه استفاده از این محصول به حدود 90 سال پیشزمانی که برای اولین بار مجوز تولید این محصول در آمریکا صادر گردیدبر می گردد . محصول پودر شیر پر چرب گیاهی با رنگ کرم روشن عرضه می گردد. این محصول با افزودن روغن گیاهی به شیر اسکیم و نیز اضافه کردن امولسیفایرهای رایج نظیر لسیتین طی فرآیند، تولید می شود. همچنین میزان چربی موجود در آن حداقل 28% و میزان پروتئین 24% می باشد. این محصول با داشتن خواص غذایی شیر و روغن گیاهی کاربرد بسیاری در صنعت غذا به خصوص لبنیات، شیرینی و شکلات دارد.

هم اکنون شرکت های بزرگی نظیر کرافت، دنون، نستله و از این محصول در تولید محصولات خود استفاده می کنند.

استفاده از این نوع پودر شیر در تولید محصولات غذایی علاوه بر مقرون به صرفه بودن و کاهش محسوس بهای تمام شده مزایای ذیل را نیز به دنبال دارد:

  • تولید محصولات فاقد کلسترول

  • تولید محصولات کم کالری

  • تولید محصولات حاوی درصد کمتری از چربی های اشباع شده

  • تاثیر مثبت و اثبات شده بر کاهش کلسترول خون

  • تولید محصولات فاقد اسید چرب ترانس

  • سرشار از ویتامین E و K

  • تولید محصولات با کیفیت یکنواخت

این محصول به دو صورت فوری و غیرفوری و با مقادیر قابل تنظیم ویتامین و مواد معدنی در بسته های 25 کیلویی و 400 گرمی (آماده مصرف) قابل عرضه می باشند.

IFFMP کاربرد گسترده‌ای در صنایع لبنی و نیز شیرینی و شکلات دارد که در ذیل به برخی از آن‌ها اشاره‌شده است:

صنایع لبنی:

به‌عنوان شیر بازساخته در تولید بستنی

به‌عنوان ماده خشک انواع ماست به‌خصوص ماست‌های هم زده و ماست‌های طعم دار

به‌عنوان ماده خشک خامه قنادی

به‌عنوان شیر ترکیبی بازساخته در ساخت انواع پنیر

به‌عنوان ماده خشک در انواع دسرها

صنایع شیرینی و شکلات:

نوع چربی‌های استفاده‌شده در صنایع بیسکوئیت، شیرینی و شکلات را می‌توان به دو دسته Non- lauric and Lauric تقسیم نمود.

چربی‌های Lauric اغلب در روغن‌های نارگیل و روغن پالم کرنل مشتق می‌شود. ولی منشأ اسیدهای چرب Non-lauric روغن کاکائو و روغن پالم می‌باشد.

بسته به نوع محصول تولیدشده درصد ترکیبات چربی‌های Lauric و Non-lauric متفاوت می‌باشد که تأثیر مستقیمی بر بافت ،یکنواختی و شکنندگی محصول نهایی دارد. ازآنجاکه چربی به‌کاررفته در ساخت IFFMP از نوع روغن پالم (Non lauric) و mid fraction می‌باشد می‌تواند معادل کره کاکائو در نظر گرفته شود.

استفاده به‌عنوان جایگزین شیر خشک در تولید مارگارین ازجمله کاربردهای دیگر IFFMP می‌باشد.به‌طورمعمول در تولید مارگارین از روغن هیدروژنه پودر شیر اسکیم ، امولسیفایر (GMS)، لسیتین ، سوربات پتاسیم ، بنزوات سدیم ،نمک ، محصول روغنی بتا کاروتن و استارتر مزوفیل استفاده می‌شود که می‌توان از پودر شیر IFFMP به‌عنوان جایگزین پودر شیر اسکیم استفاده کرده و در این حال باید مقدار روغن هیدروژنه را در فرمول تنظیم نمود.