فرآیند UHT، تکنولوژی موثر در تولید مواد غذایی است که جهت استریل کردن مواد غذایی مایع (عمدتا شیر) از طریق حرارت دهی آن در دمای ̊ C135بمدت 1 الی 2 ثانیه بکار گرفته می شود. کاربرد این تکنولوژی عمدتاً در فرآیند تولید شیر می باشد اما در فرآیند های تولید آبمیوه، خامه، شیر سویا، ماست، عسل و … نیز استفاده می شود.

فرآیند UHT جهت بهبود کیفیت شیر، نخستین بار در دهه 1960 میلادی توسعه پیدا کرد و بطور عمومی در سال های اولیه دهه 1970 در اختیار مصرف کننده قرار گرفت.

خامه فرا دما، محصول فرآوری شده از شیر طبیعی با ماندگاری بالا می باشد. این محصول یک امولسیون از گلبول های چربی در آب است که طی فرآیند تولید شیر کم چرب (ُSkimmed milk) از شیر خام استحصال می گردد. در مرحله بعد جهت پایدار سازی امولسیون ها، تحت فرآیند هموژیناسیون قرار می گیرد. این محصول به بدلیل داشتن دوره ماندگاری طولانی تر نسبت به خامه پاستوریزه و عدم نیاز به نگهداری در یخچال، به شدت مورد استقبال مصرف کنندگان خصوصاً در مناطق جغرافیایی گرم، قرار گرفته است.

بطور کلی خامه فرا دما می تواند در دستورالعمل های غذایی مختلف به عنوان جایگزینی مستقیم برای خامه پرچرب(Double cream)، خامه سنگین(Heavy cream) و خامه فرم گرفته(Whipping cream) استفاده شود.