پودر کاکائو

پودر کاکائو طی فرآیند سازی دانه های کاکائو از آنها استخراج می گردد. طی این فرآیند پس از جداسازی کره کاکائو ار دانه های کاکائو، ماده جامد بسیاری که مخلوطی از چندین ترکیب مختلف است،بدست می آید، که به عنوان پودر کاکائو به مصرف می رسد. پودر کاکائو بین 25 الی 50 درصد دانه های کاکائو را تشکبل می دهد. کاربرد اساسی این ماده در صنعت شیرینی و شکلات است.

دو نوع پودر کاکائو وجود دارد که کاربرد های یکسان دارند، اما رنگ و بافت متفاوتی را ایجاد می کنند:

  1. پودر کاکائو طبیعی (Natural Cocoa Powder)
  2. پودر کاکائو داچ پروسس (Dutch Process Cocoa Powder)
  3. پودر کاکائو طبیعی (Natural cocoa powder)

این نوع پودر کاکائو پس از جداسازی از کره کاکائو تحت هیچ فرآیند دیگری قرار نمی گیرد و از نظر شیمیایی ماهیتی اسیدی با pH بین 5 الی 6 دارد که مزه ای ترش به آن می بخشد. این محصول به رنگ روشن بوده که طی فرآیند پخت به رنگ قرمز در می آید. این نوع پودر کاکائو عطر و طعم قوی تری نسبت به نوع داچ پروسس داشته و طعم شکلاتی تر و بافت نرم تری را ایجاد می کند. به همین دلیل نسبت به نوع دیگر گران تر است.

  • پودر کاکائو داچ پروسس (Dutch Process Cocoa Powder)

در قرن نوزدهم میلادی، شیمیدان هلندی یوهانسن فان هوتن(Coenraad Johannes van Houten) طی ایجاد تغییراتی در پودر کاکائو طبیعی از طریق حذف میزان کم کره کاکائو باقی مانده در آن، محصولی جدید تحت عنوان پودر کاکائو داچ پروسس تولید نمود. عدم وجود چربی در این ماده باعث انحلال بهتر آن در آب و سایر مایعات شد. کره کاکائو بدلیل ارزش بالای آن، بسیار گران قیمت است. بنابراین عدم وجود این ماده در پودر کاکائو داچ پروسس باعث شده است که قیمت تمام شده آن نسبت به پودر کاکائو طبیعی کمتر باشد. از لحاظ شیمیایی این محصول خنثی بوده و pH آن در محدوده 7 تنظیم شده است. به همین دلیل نسبت به نوع طبیعی آن تیره تر می باشد. خنثی بودن این محصول ، استفاده از آن در دستورالعمل های غذایی مختلف را ساده تر کرده، که همین عامل باعث استقبال شدید مصرف کنندگان از این محصول شده است.